Srí Lanka

expedice_woodcraft_logo_zelena_cerna_půl_kruh

Nejbližší expedice
2020
rezervuj nezávazně už nyní

Expedice Omán 2020

Předpokládaný termín

Polovina února 2020

Expedice Irán 2020

Předpokládané  termíny

1. přelom březen/duben

Expedice Vietnam 2020

Předpokládaný  termín

druhá polovina dubna

Expedice Irán 2020

Předpokládané  termíny

2. přelom duben/květen

Šrí Lanka v překladu ze sanskrtu Zářivá země. Ano, skutečně takovou je. Tropický ráj, většinu dní v roce zalitý sluncem, který se téměř dotýká rovníku.

Nádherný ostrov s těžce přístupnou džunglí, kde se ještě pořád volně pohybují divocí levharti, medvědi a sloni, kde z řek a jezer stále ještě vykukují nozdry odpočívajících krokodýlů, kde nad hlavou poletují nejen draví ptáci včetně několika druhů orlů, ale i kaloňově – obrovští netopýři, kteří se orlům v rozpětí téměř vyrovnají. V oceánu kousek od pobřeží je stále ještě možné vidět 200 tunové plejtváky, v korunách stromů makaky a hulmany, u vodních toků obrovské varany a v horských lesích jeleny sambary a axise,….

Těžko hledat někoho, kdo nezná vyhlášený cejlonský čaj. Málokdo si ale na Srí Lace všimne stromů, na kterých roste voňavý hřebíček či ze kterých se získává kaučuk. Rododendrony známe z našich parků jako keříky s barevnými květy. Na Srí Lance jsou ale k vidění původní rododendronové pralesy s velkými, mohutnými, barevnými stromy. I „obyčejné“ kapradí tu může dosahovat výšky rodinného domu. Džungle jsou plné nádherných stromů všeho druhu, například gigantických magnólií, kde jen za jejich kořenové náběhy by se schovalo několik dospělých lidí a proti kterým vypadají naše stoleté duby a lípy jako lesní školka.

Srí lanka je země kontrastů a protikladů. Na relativně malém území obklopeném Indickým oceánem najdeme civilizaci i divočinu, luxus západu i domorodý kmen Veddů, kde jakoby se zastavil čas v době kamenné. Najdeme rozpálené pobřeží i vysoké hory kde kulich přijde vhod. Jsou tu území, kde prší pouze v období monzunů i místa kde prší skoro denně. Jsou tu pláže s horoucím pískem, do kterého kladou svá vejce obrovské želvy karety i chladné horské vodopády, nad kterými krouží draví ptáci.

Tak jako většina rájů na naší planetě i tento pomalu ustupuje civilizaci, komerci a turistickému průmyslu. Vyznavači luxusu, drahých hotelů a turistických resortů si přijdou na své dnes i za pár let. Ale ti, kdo hledají nedotčenou přírodu, budou mít s jejím hledáním stále více práce. Bylo by škoda promarnit ten čas, který ještě zbývá. Pokud hledáš, hledej s námi, dokud je ještě co hledat.