Irán

expedice_woodcraft_logo_zelena_cerna_půl_kruh

Nejbližší expedice
2020
rezervuj nezávazně už nyní

Expedice Omán 2020

Předpokládaný termín

Polovina února 2020

Expedice Irán 2020

Předpokládané  termíny

1. přelom březen/duben

Expedice Vietnam 2020

Předpokládaný  termín

druhá polovina dubna

Expedice Irán 2020

Předpokládané  termíny

2. přelom duben/květen

Írán-Persie

„Your welcome to Írán!“ To není uvítací slogan opsaný z teheránského letiště, ale bezprostřední milá reakce desítek lidí, se kterými se jako cestovatelé v Íránu běžně setkáte. Nesčetné osobní zkušenosti jsou poněkud odlišné od informací o Íránu, které našinec běžně dostává z médií. Zkuste někomu ze svých přátel oznámit, že se chystáte do Íránu.,,Zbláznil ses, nevíš, že je to tam samej fanatik a terorista?“,,Nevíš, že je to rozvojová země?“,, Nevíš, že je to tam hodně nebezpečný?“ ,,Cožpak nevíš, že …?“ NE, OPRAVDU NEVÍM a to tam nejedu poprvé!!!

„Your welcome to Írán!“ To není uvítací slogan opsaný z teheránského letiště, ale bezprostřední milá reakce desítek lidí

Je zbytečné řešit politiku, nebo náboženství vzdálené země, když je lidé neumí vyřešit ani u sebe za humny. Co je pro cestovatele důležité, je bezpečí, pohoda a nevšední zážitky. Toho všeho je v Íránu zatím víc než dost.
Nikde jinde na světě se mi nestalo, že by někdo vzal uprostřed noci nás -- partu cizinců pod svou střechu, dal nám dosyta najíst a napít a nechal nás vyspat na kobercích s jejich rodinou, ráno nás opět nasytil a při našem opakovaném pokusu o vyrovnání účtů razantně odmítnul slovy ,,byli jste mými hosty!“ (starobylé městečko Súsy).
,,Vyberte si ještě něco jestli chcete“ to byla zdvořilá vybídka prodejce v malém obchůdku, kde jsem si kupoval svačinu. Přibalil jsem tedy ještě něco málo k pití a chtěl jsem zaplatit.,,Ne pane, to je malý dárek pro Vás.“ O zaplacení jsem se pokusil ještě jednou. ,,Ne, pane jste mým hostem.“ Milý chlapík mě odzbrojil svým úsměvem, a tak jsem se opravdu stal jeho hostem (obchůdek v Teheránu).
Svět se rychle mění a s ním se mění i Írán. Kdo chce ještě na poslední chvíli poznat, co to znamená pohostinnost, měl by co nejrychleji poznat, co to znamená Írán…

Starobylá města, orientální bazary, karavanseraje, mešity, minarety, paláce Perské říše, mezopotámský zikkurat, pouště, neproniknutelné lesy i vysoké zasněžené hory, kterým vévodí nejvyšší sopka Euroasie -- Dámavánd (5671m.n.m.). To vše a mnohem víc, to je Írán. Jeho největším bohatstvím jsou ale místní lidé – pohostinní Peršané. Podívejte se na jaké expedice plánujeme jét. Třeba pojedeme společně.