Albánie

neboli Shqipëria znamená doslova země orlů. Je to příznačné jméno – vysoké hory, rozlehlé lesy a pralesy i bystřiny a řeky, které z hor tečou – stěží si představit jinou zemi, která by s volností orlů měla být spojena. Pokud chce člověk zažít svobodu, dobrodružství a obdivovat divokou přírodu v její nespoutané podobě nemusí vždy cestovat přes celou planetu. Albánie je za našimi humny, není daleko, a přece voní exotikou a jiným světem než jaký známe. Kromě hor má mnoho, co nabídnout: pastviny s ovcemi, poloprázdné mořské pláže, olivové háje, fíky, datle i dobré víno, antické památky, … Je toho mnoho, ale to co je pro dobrodruha nejcennější, je pocit svobody! A tu můžeš v Albánii nasát plnými doušky.

Dá se tu cestovat s batohem na zádech, ale pro ty, kdo mají terénní auto je Albánie země zaslíbená. Je to ideální kraj pro dobrodružné expediční cestování. Offroad tu jistě užiješ, aby ses dostal na místa, kam by ti pěší cesta trvala řadu dní. To, že na mapě vidíš silnici 2. nebo 3. třídy neznamená, že silnicí opravdu je. Nejhorší lesní svážnice, jak je občas známe z naší země s hlubokými kolejemi od traktoru a bahnem, to jsou oficiální albánské horské silnice. Rozdíl je ale v tom, že naše rozbité lesní cesty jsou obvykle dlouhé pár set metrů. Po albánské silnici tohoto druhu můžeš jet klidně 10hodin a stále nejsi u konce, pár centimetrů od kol tvého auta končí nezpevněná ,,silnice“ a začíná mnoha set metrový sráz. Na takové cestě jedeš mnoho hodin na redukované rychlosti a adrenalin ti zvyšuje tvůj tep. Odměnou jsou ti pak nádherné scenérie a zážitky, které nikde jinde v Evropě už mít nebudeš. Zatím tady ještě pořád můžeš přijet na horský hraniční přechod, kde celník vyleze z dřevěné boudy, zkontroluje ti pas a pak ručně zvedne dřevěnou závoru, aby tě pustil do sousedního státu. Stále ještě můžeš v Albánii vidět ženy, jak sklízí obilí srpem, vážou ho do snopů a staví z nich panáky. Můžeš vidět nákladní koně pod břemeny, ze kterých je jim vidět jen hlava a kopyta. Zatím toho můžeš v Albánii vidět ještě mnoho. Zatím!!!

Jestli chceš zažít offroad albánské dobrodružství na vlastní kůži, náš Land rover Defender je ti k dispozici. Kdykoli se můžeš stát členem našeho expedičního týmu.